Hřbitov židovské náboženské obci sloužil do roku 1938. Před německou okupací českého pohraničí v říjnu 1938 patrně všichni židovští obyvatelé města unikli do českého vnitrozemí a opuštěný hřbitov byl vzápětí zcela zničen nacisty. Starobylé náhrobní kameny byly použity na vydláždění dvora ve mlýně označovaném „Obere Gangër Mühle“ v obci Vodná u Bečova n/T. Po roce 1945 a odsunu zdejšího německého obyvatelstva objekt mlýna chátral, budovy se zhroutily, zarostly vegetací a náhrobky zůstaly v sutinách. V roce 2010 inicioval nový majitel pozemku bývalého mlýna a Federace židovských obcí zastoupená společností Matana, a.s. provedení záchranného archeologického výzkumu, jehož jedním z cílů bylo najít a vyzvednout zmizelé náhrobky. Veškeré práce byly financovány vlastníkem.
V roce 2011 bylo přistoupeno k odkryvu celé plochy původního mlýnského dvora, během kterého byly vyzvednuty všechny objevené náhrobky. Celkem bylo výzkumem získáno 156 různě poškozených náhrobků a jejich zlomků. Vyzvednuté náhrobky byly očištěny, fotograficky zdokumentovány a předány restaurátorům k odbornému ošetření a obnově.
Současně s výzkumem ve Vodné probíhaly přípravné práce na pozemku původního hřbitova v Bečově n/T. Konečným cílem celého projektu bylo navrácení náhrobků na původní, pietně upravenou plochu hřbitova.
PDF: Židovský hřbitov v Bečově nad Teplou (CZ)